We are a leading Manufacturer of printed paper bag, loop handle paper carry bag, paper carry bags, crafted paper bag, printed paper bakery bag and printed paper shopping bag from Bengaluru, India.
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Paper Type | Kraft Paper |
| Capacity | 2 Kg |
| Size (H x L x G) | 16 x 12 x 5 Inch |
| Printing | Printed |
| Color | Red |
| Usage/Application | Shopping |
| Load Capacity | 1 kg - 3 kg |
| Handle Type | Loop Handle |
| Use/Application | Shopping |
| Is It Handmade | Handmade |
| Pattern | Printed |
| Material | Paper |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Paper Type | Kraft Paper |
| Capacity | 2 Kg |
| Material | Paper |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Paper GSM | 120 gsm |
| Size (L x W x G) | 12 x 16 x 4 Inch |
| Size | (16*12) Inches |
| Color | Brown |
| Size (L x G x H) | 12 x 4 x 15 in |
| Usage/Application | Shopping |
| Paper Thickness | 120 GSM |
| Bag Color | Brown |
| Handle Type | Loop Handle |
| Pattern | Printed |
| Printing | Printed |
| Is It Handmade | Handmade |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Paper Type | Duplex Board |
| Capacity | 2 Kg |
| Paper Material | Duplex Board |
| Size (H x L x G) | 16 x 12 x 5 Inch |
| Size (L x W x G) | 12 x 16 x 4 Inch |
| Printing | Printed |
| Size | (16*12) Inches |
| Paper Thickness | 200 GSM |
| Use/Application | Shopping |
| Color | Brown |
| Pattern | Printed |
| Finish | Laminated-Matt |
| Print Type | Multi-Color |
| Material | Paper |
| Load Capacity | Up to 3 kg |
| Printing Color | Multi Color |
| Surface Finish | Matt Lamination |
| Usage/Application | Shopping |
| Handle Type | Loop Handle |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Paper Bag
PatternPrinted
ColorBrown
MaterialPaper
Usage/ApplicationShopping
Handle TypeLoop Handle
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Usage | Retail Shopping |
| Capacity | 2 Kg |
| Bag Size | Medium |
| GSM | 150 |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Printing Type | Screen Print |
| Material | Paper |
| Design | Printed |
| Eco Friendly | Yes |
| Usage/Application | Shopping |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Handle Type | Loop Handle |
| Pattern | Printed |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Bag Type | Gusseted Bag |
| Capacity | 2 kg |
| Material | Paper |
| Color | Black |
| Usage/Application | Shopping |
| Paper Thickness | 220 GSM |
| Handle Type | Loop Handle |
| Printing Type | Multicolor |
| Is It Handmade | Handmade |
| Pattern | Printed |
| Usage | Donuts, Snacks |
| Food Grade | No |
| Window Type | No Window |
| Biodegradable | No |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Paper Type | Kraft Paper |
| Capacity | 2 Kg |
| Material | Paper |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Paper GSM | 100 gsm |
| Size (L x W x G) | 12 x 16 x 4 Inch |
| Color | Brown |
| Size | (16*12) Inches |
| Size (L x G x H) | 12 x 4 x 15 in |
| Usage/Application | Shopping |
| Paper Thickness | 150 GSM |
| Bag Color | Brown |
| Handle Type | Loop Handle |
| Pattern | Printed |
| Load Capacity | Up to 3 kg |
| Is It Handmade | Handmade |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Paper Material | Kraft Paper |
| Capacity | 2 Kg |
| Size (L x H - Inches) | 10x14 |
| Size (L x W x G) | 14 x 10 x 4 Inch |
| Material | Paper |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Shopping |
| Paper Thickness | 120 GSM |
| Printing | Printed |
| Material Thickness (GSM) | 150 |
| Handle Type | Loop Handle |
| Size | 16*12 inch |
| Design/Pattern | Printed |
| Is It Handmade | Handmade |
| Pattern | Printed |
| Closure Type | Open Top |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Paper Material | Brown Kraft |
| Material Type | Kraft Paper |
| Paper GSM | 150 GSM |
| Height | 12 in (305 mm) |
| Printing | Single Color Print |
| Size (H x L x G) | 10 x 14 x 4 in |
| Length | 12 in (305 mm) |
| Gusset | 5 in (127 mm) |
| Handle Type | Paper Rope |
| Capacity | 5kg |
| Color | Brown |
| Size | all |
| Brand | indian craft |
| Usage/Application | Shopping |
| Lamination | No Lamination |
| Industrial Use | Shopping |
| Load Capacity | 2-3 kg |
| Product Type | Shopping Carry Bag |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Paper Material | Duplex Board |
| Size (L x W x G) | 12 x 16 x 4 Inch |
| Handle Type | Rope Handle (Dori) |
| Finish | Laminated-Matt |
| Print Type | Multi-Color |
| Load Capacity | Up to 3 kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Usage | Retail Shopping |
| Bag Size | Medium |
| Handle Type | Flat Paper Handle |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Printing Type | Offset Print |
| Capacity | 1kg |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Shopping |
| Product Type | paper craft bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 Kg |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Size (H x L x G) | 16 x 12 x 5 Inch |
| Color | Red |
| Usage/Application | Shopping |
| Printing | Printed |
| Load Capacity | 1 kg - 3 kg |
| Handle Type | Loop Handle |
| Use/Application | Shopping |
| Size | 16*12 inch |
| Design/Pattern | Printed |
| Is It Handmade | Handmade |
| Pattern | Printed |
| Printing Color | Single Color |
| Material | Paper |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Keshav Chavan (Proprietor)
Guru Dattatreya Polypack
4th E Cross, No.16, Ground Floor, Vinayakanagar, Kamakshipalya
Bengaluru - 560079, Karnataka, India